امروز: شنبه 25 آبان 1398 ، آخرین به روزرسانی سایت بيش از 4 سال قبل بوده است.

کد uds
کارواش
لیزر
 • ارسال شده: بيش از 5 سال پیش در سلامت ، تعداد نمايش: 1499

  درست است که داشتن پوست خوب ارثی است اما با رعایت برخی مسائل می‌توان تظاهر زودهنگام عوامل ژنتیکی دخیل در پیری پوست را به تعویق انداخت....

  زمونه/در «آداب زیبایی» این شماره به سوالی پاسخ می‌دهیم که شاید پرسش شما هم باشد؛ خانمی نوشته‌اند: «در مصاحبه‌ای که هفته قبل با دکتر نیلفروش‌زاده، متخصص پوست، چاپ کردید، بیان شده بود که داشتن پوست خوب ارثی است؛ یعنی اگر من زمینه ژنتیکی خوبی ندارم حتی اگر از پوستم به خوبی مراقبت کنم، زودتر پیر می‌شود و فرقی ندارد.

  درست است که داشتن پوست خوب ارثی است اما با رعایت برخی مسائل می‌توان تظاهر زودهنگام عوامل ژنتیکی دخیل در پیری پوست را به تعویق انداخت. در سال‌های اخیر تحقیقات بی‌شماری در زمینه پیری پوست و ارتباط آن با تغذیه انجام شده که نشان می‌دهد تغذیه درست و اصلاح شیوه زندگی می‌تواند رویای ما را برای داشتن پوستی شاداب تحقق بخشد. به برخی از نتایج این مطالعات اشاره می‌کنم.

  از جمله عواملی که در پیری زودهنگام پوست نقش دارند رادیکال‌های آزادند که می‌توانند باعث تخریب کلاژن، الاستین، DNA و عروق خونی شوند و صدمه‌های بی‌شماری به بدن وارد ‌کنند. رادیکال‌های آزاد در اثر استرس‌های روانی، اشعه ماورای‌بنفش خورشید، مصرف موادشیمیایی و استنشاق دود سیگار در افراد سیگاری و اطرافیانشان تولید می‌شود.

  تحقیقات نشان داده، مصرف موادغذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها (شامل ویتامین‌های E، C و A) و کاروتنوییدها که در جگر، لبنیات و روغن‌های ماهی‌های دریایی شمال، میوه‌ها و سبزیجات تازه وجود دارد می‌تواند جلوی فعالیت رادیکال‌های آزاد را بگیرد.

  نور آفتاب و اشعه‌های مضر که به صورت مصنوعی برای برنزه کردن پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد، عامل اصلی بروز ملانوم یا سرطان بدخیم پوست است.

  طبق مطالعه‌ای که در فرانسه انجام شده، مصرف روغن زیتون احتمال پیری زودرس ناشی از نور آفتاب را به شدت کاهش می‌دهد. روغن زیتون، حاوی اسیدهای چرب تک‌زنجیره‌ای است و برخلاف چربی‌های حیوانی و لبنیات و گوشت‌های صنعتی مثل سوسیس و کالباس که در فست‌فودها استفاده می‌شود برای بدن مفید است. غیر از روغن زیتون، عسل و روغن هسته انگور نیز دارای ترکیب‌های خاصی است که اثری پیشگیری‌کننده از بسیاری بیماری‌ها از جمله سرطان‌ها دارد و از پیری پوست پیشگیری می‌کند.

 • کیف


  نظرات کاربران
  توجه: امکان ارسال نظر ، تنها برای اعضای سایت ممکن است. لطفاً وارد سایت شوید و یا عضو سایت شوید.
  هنوز نظري براي اين مطلب ارسال نشده.